sobota, 20 lutego 2010

Tomasz Tomaszewski w Katowicach


Tomasz Tomaszewski fenomenalnie potrafi opowiadać o historiach skoncentrowanych wokół fotografii. Świetnym pomysłem Grzegorza Jędrzejowskiego, kuratora galerii „Piętro wyżej”, było zorganizowanie spotkania z Tomaszewskim w Górnośląskim Centrum Kultury w Katowicach. Niezmiernie wartościowe spotkanie dla amatorów fotografii. Można było kupić dosłownie wszystko!

Niestety nie „kupiłem” wystawy „Hades?”. Znakomicie wykonane zdjęcia pod względem technicznym, jednak ujęcie tematu z naciskiem na folklor Śląska nie przypadło mi do gustu. Odnosi się wrażenie, jakby autor przybył do ‘skansenu’, na chwilę... z głową pełną stereotypów. Obraz regionu ciekawiej i precyzyjniej przedstawiają fotografowie pracujący tutaj na miejscu od wielu lat. Może dlatego, że pokazują więcej „brudu”, poruszają się pod powierzchnią i dodają smaczku w codzienności. Jednak zachęcam do odwiedzenia GCK z uwagi na bardzo wysoki warsztat technologiczny autora.

1 komentarz:

  1. wystawe widziałam w Wawie .. zgadzam się z Twoją opinią, dodam tylko, że dla mnie zdjęcia były przesadzone w obróbce - zabrakło mi surowości i codzienności Śląska

    OdpowiedzUsuń