sobota, 20 lutego 2010

Pod światło - trochę o technice

Fotografowanie pod światło powoduje bardzo interesujące efekty pod warunkiem, że będziemy konkretnie wiedzieli jak uwiecznić daną sytuację. Oczywiście nie można przemilczeć tutaj spraw technicznych, które są kluczowe w wykonaniu prawidłowego naświetlenia zdjęcia. Warto łamać zasady i fotografować pod słońce, jednak kierujmy się technicznymi wskazówkami.

Osłona przeciwsłoneczna

Fotografując pod światło należy stosować osłony przeciwsłoneczne do obiektywów. Zastosowanie osłony (kompendium) ma na celu wyeliminowanie spadku kontrastu w przypadku, gdy światło pada bezpośrednio na soczewkę obiektywu.

Oczywiście, jeżeli fotografujemy bezpośrednio pod światło, osłona nie spełnia swojej roli, jednak, gdy tylko światło będzie pod pewnym kątem, osłonka nie pozwoli na utratę jakości fotografowanego obiektu na zdjęciu. Warto zwrócić uwagę, że osłony również mogą zabezpieczyć nasz obiektyw przed przypadkowym zabrudzeniem przedniej soczewki, na przykład odciskami palców.

Zastosowanie pomiaru naświetlania

Jeżeli fotografujemy pod światło i zastosujemy pomiar punktowy, to z pewnością ustawienie parametrów naświetlania spowoduje, że w rezultacie otrzymamy zdjęcie optymalnie prześwietlone, ze szczegółami na fotografowanym obiekcie.

Zastosowanie pomiarów wielosegmentowego (matrycowego), bądź centralnie ważonego, przy odpowiednich korektach niedoświetlenia przyciskiem [+/-] może pozwolić na kreatywne użytkowanie naszego aparatu fotograficznego. Zasada sprawdza się nawet przy pracy z kompaktowym aparatem cyfrowym.Doświetlanie lampą błyskową

Jeżeli zdecydujemy się na fotografowanie pod słonce możemy uzyskać zdjęcia, na których zarejestruje się sama sylwetka fotografowanej osoby. Dlatego niekiedy warto wymusić włączenie lampy błyskowej. Jeżeli posiadamy tylko wbudowaną lampę błyskową skazani będziemy na światło płaskie padające bezpośrednio z osi obiektywu.

Dla bardziej zaawansowanych użytkowników lustrzanek polecam stosowanie lamp błyskowych zewnętrznych wraz z kablem, który przenosi informacje z aparatu do lampy błyskowej. Dzięki kombinacji lampy z kablem, możemy zmienić charakter światła i uzyskamy bardzo ciekawe efekty, nawet ze słońcem w kadrze. W przypadku zaawansowanej lampy błyskowej możemy również proporcjonalnie używać korekty doświetlenia i niedoświetlenia sterując mocą naszej lampy.

Konturowe oświetlenie

Fotografując pod światło niekiedy nie zależy nam na szczegółach fotografowanego obiektu, wystarczy nam piękny obrys i znakomite pokazanie ekspresyjnego tła. Dobrym przykładem może być fotografowanie na tle nieba, w szczególnych przypadkach wschodzącego, bądź zachodzącego słońca.

Warto eksperymentować w takich warunkach z korektą ekspozycji, czyli ustawiać przycisk [+/-] na duże niedoświetlenie. Najczęściej możemy wybrać nastawy o wartości [-2] jednak, w zależności od producenta, wartość można powiększyć nawet do [-5].

Jeżeli posiadamy w aparacie ustawienia manualne "M", w takim przypadku otrzymujemy pełną kontrolę nad wykonywanym zdjęciem i nie jesteśmy skazani na błędy systemu pomiarowego aparatu. Wybierając odpowiednią kombinację czasu i przesłony, sami tworzymy obraz, który będzie nam się podobał.

Zaawansowane ustawienie ekspozycji

W przypadku użytkowania aparatu w ustawieniach manualnych, niezbędnym gadżetem jest "szara karta". Odpowiednie zastosowanie pozwoli na uzyskanie optymalnych parametrów naświetlenia. Należy przypomnieć, że pomiar na "szarą kartę" odbywa się zawsze według zasady mierzenia światła z płaszczyzną karty ustawionej w kierunku padającego światła.

Więc jak zmierzyć światło w przypadku fotografowania pod światło? Jeżeli chcemy ustawić prawidłowe parametry przy fotografowaniu oświetlonej sceny, a światło pada mniej więcej zza naszych pleców, sprawa jest stosunkowo prosta. Dobieramy parametry tak, aby nasz wskaźnik zależności czasu i przysłony ustawiony był na "zero". Jeżeli mamy zamiar fotografować ciekawą uliczkę, gdzie słonce nie wpada nam bezpośrednio w obiektyw, czyli mówimy tutaj o świetle konturowym.

Możemy zmierzyć światło, jak do tej pory ustawiając się z "szarą kartą" w kierunku słońca, lecz parametr w nastawach manualnych powinien wskazywać [-1] (uwaga dla użytkowników - aby sprawdzić, czy korekta [+/-] ustawiona jest na [0] w trybie manualnym [M]). Jeżeli ustawienie będzie prawidłowe, możemy ustawić się w kierunku "pod światło" i robić zdjęcia z delikatnym niedoświetleniem.

W sytuacji, gdy mamy zamiar fotografować obiekty półprzeźroczyste (płatki kwiatów, liście, tkaniny), które będą się znajdowały całkowicie na tle padającego źródła światła, zasada pomiaru jest bardzo zbliżona do pomiaru kiedy używamy charakteru światła konturowego, lecz w tym przypadku ustawienia zależności czasu i przesłony powinny wskazywać [-2]. Fotografujemy wytedy na dużym niedoświetleniu, a efektem jest uzyskanie struktury fotografowanego obiektu.

Fotografowanie pod światło może być bardzo kreatywne, jednak bez zastosowania technicznych wskazówek rezultaty mogą być bardzo nieprzewidywalne. Dlatego warto przetestować podane wyżej przykłady, aby efekt naszych prac był pod całkowitą kontrolą.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza