czwartek, 11 lutego 2010

Dlaczego śnieg jest szary?

Przeglądając portale newsowe zimowa sceneria ilustracji fotograficznych wypełniona jest fotografiami, które wprawiają w depresyjny nastrój dominującą szarością. Mówienie o smutnej i szarej zimie zapewne ma swoje korzenie w źle naświetlonych fotografiach. Dlaczego białe nie jest białe, tylko szare? System pomiarowy w aparacie powoduje, iż to co jest białe naświetlane względem średniej, czyli światłomierz kalibrowany na 18% szarości bedzie przekłamywał pomiar na jasnych płaszczyznach. Można na to zaradzić bardzo prosto stosując korektę ekspozycji, przycisk "+/-", za pomocą którego "rozjaśnimy" zdjęcie do takiego poziomu, aby białe było białe.

Dla przykładu dwa zdjęcia.
Pierwsze bez korekty i drugie z korektą.

Cytat z portalu Gazety.pl wraz z histogramem.

10 komentarzy:

 1. chcesz jednak przekonać naród, że "białe jest białe, a czarne jest czarne"? :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Czesto mam wrazenie, ze zdjecia trafiajace na portal gazety sa prosto z aparatu.

  OdpowiedzUsuń
 3. "Nas nie przekonają, że białe jest białe, a czarne jest czarne" :)

  A propos zdjec, ktore funkcjonuja w portalach informacyjnych. To pewnie z automatu wciagane sa do strony, a jak juz jest sklad papierowy, to fotoedytor ma mozliwosc 'podciagniecia' na suwakach. Co mysle, ze i tak nie zwalnia fotografa od bycia wyczulonym na to, co zrzuca do bazy.

  Niedawno w jednej z agencji stwierdzili, ze w ramach weryfikacji zdolnosci fotografa zabronili uzywania "crop'a" przy zdjeciach. Moze znowu zacznie sie robic na slajdach? :)

  OdpowiedzUsuń
 4. tak swoją drogą to lepszy szary śnieg niż żółty :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Jeżeli powyższe zdjęcie (ze stadionu) zostało zrobione późnym popołudniem przy dużym zachmurzeniu, to powinno być ciemne w celu zachowania rzeczywistej scenerii. Śnieg powinien być biały wyłącznie w sytuacji jasnego oświetlenia (ok. +1,7-2 EV).

  OdpowiedzUsuń
 6. W sumie zdjecia nocne powinny byc calkowicie czarne z elementami malych punktow swietlnych :) Preferuje jasny snieg na zdjeciach i jezeli podobne zdjecie zrobimy przy uzyciu swiatlomierza zewnetrznego (pomiar na kopulke), to moge sie zalozyc, ze bedzie to o wiele lepiej wygladalo.

  OdpowiedzUsuń
 7. Dla uściślenia: pomiar na kopułkę światła padającego (nie odbitego).

  OdpowiedzUsuń
 8. Hehe... kopulka swiatla odbitego jeszcze nie mierzylem :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Ty nie, ale są tacy, co nie wiedzą, jak mierzyć światłomierzem zewnętrznym, nie mówiąc o mierzeniu światła padającego :-)

  OdpowiedzUsuń
 10. Do szkoly poslac :) Mozna tez mierzyc na oko albo wstapic do sekty "lewej dloni" :)

  OdpowiedzUsuń