piątek, 14 stycznia 2011

Luís Ramón Marín

Wystawa Marín. Fotografie z lat 1908-1940 zorganizowana przez Instytut Cervantesa w ścisłej współpracy z Fundacją Pablo Iglesiasa to próba ocalenia od zapomnienia prac wielkiego fotoreportera. Luís Ramón Marín, urodzony w 1885 roku, zaczął publikować swe zdjęcia w prasie w roku 1908.

Marín był profesjonalistą na miarę swej epoki, człowiekiem, który zrewolucjonizował fotografię prasową. Przez trzydzieści lat publikował ponad tysiąc zdjęć rocznie dla dziennika Informaciones, a także dla innych czasopism. Na wielu swych pracach utrwalił oblężony Madryt i hiszpańską wojnę domową. Koniec wojny położył kres karierze Marina, którego dzieło odeszło w zapomnienie. Jego córka przechowywała przez wiele lat w tajemnicy archiwum mistrza. Podczas wystawy prezentowane są fotografie ze zbioru liczącego 18.296 prac, w większości na szklanych kliszach, obecnie znajdujących się w archiwum Fundacji Pablo Iglesiasa.

Obiektyw Marina uchwycił nie tylko momenty historyczne i wydarzenia polityczne. Dzięki jego zdjęciom możemy dziś odtworzyć hiszpańskie społeczeństwo z początków XX wieku, sławne postaci z epoki, nowinki techniczne, dramatyczne zdarzenia, a także pojawienie się nowoczesnego przemysłu, sport, popularne hiszpańskie święta itp.

Luís Ramón Marín
Fotografie z lat 1908-1940

20 stycznia o godz. 18.30
Instytut Cervantesa
ul. Nowogrodzka 22
Warszawa

varsovia.cervantes.es

1 komentarz: