czwartek, 15 kwietnia 2010

Zeiss - obiektywy do HDSLR

Zaczyna się pogoń przy stworzeniu 'wygodnych' szkieł do aparatów HDSLR. Firma Zeiss wyprodukowała obiektywy z mocowaniem miedzy innymi EF już o pełnej specyfikacji i konstrukcji obiektywów do kamery filmowej. Również Panavision pracuje nad zestawem odpowiednich obiektywów do zastosowania w branży filmowej. Zastanawia mnie fakt, dlaczego firmy nie pracują nad aparatem-kamerą, która pozbawiona zostałaby lustra, oczywiście z możliwością pracy w systemie HD przy wysokich czułościach. Dzięki zmienionej konstrukcji możliwe byłoby zastosowanie obiektywów, gdzie w niektórych przypadkach bliskość soczewki od materiału światłoczułego wynosi kilka milimetrów, a dzięki temu uzyskujemy jaśniejsze obiektywy o rewelacyjnych parametrach bez typowych błedów aberacji oraz dystorsji. Taka hipoteza, ale może i szansa dla systemów Four Thirds. Z pewnością jakość dla formatu Full-Frame (24 x 36 mm) i uzyskiwana plastyka jest już dużo lepsza niż w przypadku taśmy w systemie Super 35 (18.7 mm x 24.9 mm).

2 komentarze:

 1. Skąd wiesz że nie pracują? Chyba Panasonic pokazał już koncept kamery w systemie mikro 4/3. Canon też ma w kamerach sporo doświadczenia, więc spodziewam się niedługo jakichś zapowiedzi. Pewnie sami się nie spodziewali, że nawet dr House będzie kręcony 5D.

  Przypuszczam że pełną parą idą prace nad nowymi matrycami. Kamera formatu 1080 nie potrzebuje -nastu megapikseli, wystarczą nawet 2MPix (1920x1080), w rzeczywistości pewnie będzie ze 6MPix żeby było z czego downsamplować. Kształt matrycy też może być nieco inny (16:9). Mniejsza rozdzielczość przy tym samym rozmiarze klatki FF będzie skutkowała niższymi szumami, czyli wyższym użytecznym ISO. Kamera z taka matrycą i z bagnetem do optyki FF pozamiata rynek profesjonalnych kamer średniobudżetowych.

  W krótkim czasie wzrośnie też popyt na droższe rozwiązania w formacie 4K. Na razie RedOne nie ma konkurencji, ale jak długo Canon pozwoli im tam się panoszyć? Format UDTV/QuadTV (4x większa rozdzielczość od FullHD) jest już chyba zestandaryzowany, niedługo pojawią się telewizory. Żeby zmierzyć się z RedOne, Canon musi tylko popracować nad prędkością odbierania danych z matrycy, żeby odebrać te 12 czy 16 MPix 30 razy/s. RedOne używa sensora APS-C o rozdzielczości 10 MPix

  A eksperymentalny format UHDTV ma 7,680 × 4,320 pikseli (16:9) czyli ponad 33.2 MPix. Czekamy na Mamyię albo Hassela z trybem wideo...

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja sie juz boje :) Chyba zaczne znowu robic na "mikrofilmie" to przy 30x40 i ziarenko wyskoczy :)

  OdpowiedzUsuń