poniedziałek, 11 stycznia 2010

Institut tvůrčí fotografie - OpavaKilka odpowiedzi na temat Instytutu fotografii twórczej w Opawie.

Ile trwa nauka?

Szkoła jest uczelnią wyższą na Uniwersytecie Śląskim w Opavie i posiada system 3-letnich studiów, po których otrzymuje się tytuł BcA (czyli licencjat), następnie składa się egzaminy na 2-letnie studia magisterskie.

Jak często są zjazdy?

Zjazdy odbywają się w ośrodku w Horni Becvie, 5 spotkań/konsultacji w ciągu roku od piątku do niedzieli (październik, grudzień, marzec, kwiecień, czerwiec). Dodatkowo organizowane są zajęcia warsztatowe w Opawie.

Jak wyglądają egzaminy?

Pierwszy etap to teczka prac (talentová zkouška), którą należy złożyć do końca lutego. Kolejnym etapem jest egzamin składający się z czterech testów z historii fotografii, historii sztuki, fototechniki oraz z wiedzy ogólnej, dodatkowo jest egzamin z języka czeskiego dla studentów zagranicznych. Następnie jest rozmowa kwalifikacyjna.

Co należy złożyć w teczce prac?

Zestaw 15 fotografii w formacie minimalnym 18x24 nie koniecznie oprawionych passepartout, ważne by był to zestaw jednorodny stylistycznie i tematycznie, od 3-5 fotografii w formie ilustracji do wiersza, bądź tomiku poezji oraz autoportret, zdjęcia należy podpisać z tyłu imieniem i nazwiskiem oraz adresem, ewentualnie tytulem zestawu. Również należy załączyć krótki życiorys. Przy składaniu prac należy wypełnić formularz (přihláška-stag), odpis notarialny świadectwa dojrzałości (nie duplikat) oraz uiścić opłatę (poplatek) wysokości 450Kč.

Czy są możliwe konsultacje?

Pod koniec stycznia każdego roku można przyjechać na konsultacje do Opawy i dowiedzieć się o programie szkoły oraz skonsultować prace składane na I etap egzaminów (talentová zkouška). Konsultacje są odpłatne w wysokości ok. 100-150Kč.

Ile osób jest przyjmowanych na pierwszy rok?

Na pierwszy rok przyjmują około 35-40 studentów. Studia dla Polaków nie są odpłatne.

Informacje w języku czeskim na stronie: www.itf.cz

8 komentarzy:

 1. Konzultace pro zájemce o studium bude v Opavě 22. 1. 2011

  OdpowiedzUsuń
 2. dredhed 'at' o2.pl21 grudnia 2010 19:43

  wow! przewertowałem stronę instytutu w tę i we w tę, po czesku, z translatorem na angielski, na polski, i u źródła nie znalazłem tyle odpowiedzi na frapujące mnie pytania, co tu w kilku zdaniach! super. dzięki. czy jakieś zajęcia są po angielsku? czy można na egzaminach/rozmowach rozmawiać w tym języku? angielski to właściwie mój drugi język, nie mam żadnych problemów z wyrażeniem jakiejkolwiek myśli, przy czym ucząc się czeskiego od podstaw będzie to pewnie porażka.... nie powiedziałbym nawet 1/4 tego, co mam w głowie...

  OdpowiedzUsuń
 3. troche po angielsku mozna :) ale polski tez w modzie :)

  OdpowiedzUsuń
 4. czy język czeski jest na prawdę konieczny? Nie wystarczy sam angielski, żeby się dostać?

  OdpowiedzUsuń
 5. Czy znajomość języka czeskiego jest rzeczywiście konieczna, żeby tam studiować? Nie wystarczy angielski?

  OdpowiedzUsuń
 6. czy język czeski jest na prawdę konieczny? Nie wystarczy sam angielski, żeby się dostać?

  OdpowiedzUsuń
 7. Zajecia sa prowadzone w jezyku czeskim, nie angielskim. Z pewnoscia znajomosc jezyka pomaga w uczestniczeniu i pozwala uzyskac ciekawa wiedze na studiach :)

  OdpowiedzUsuń