środa, 29 lipca 2009

Śląsk w dokumencie...

Po intensywnym dniu, fragmentami spędzonym w towarzystwie pewnego warszawszkiego dokumentalisty, nachodzi refleksja, że nie ma współczesnego obrazu Ślaska. Niestety propagowany przez fotografów przyjezdnych - Śląsk - jest miejscem, gdzie pokazuje się hutnikow i górników oraz tradycje. Stereotypy, które powielają nawet i młodzi pasjonaci fotografii, ciągle pozostawiają w świadomości ogółu ten sam obraz. Bród, smród i górnik w pracy, bądź przy celebracji święta. Może pora zabrać się za solidny dokument, o tym wspaniałym i niebanalnym regionie? W końcu tutaj ceni i szanuje się pracę. Podejmowane próby nie stanowią czegoś zamkniętego i chyba nie jest to proste, patrząc na zmiany w regionie. Wystarczy odważyć się opowiadać o człowieku, bez ściemy, bajerów - zwyczajnie. Do pracy! Aparat zrównać z łopatą i dokopać się do skarbów, śląskich skarbów!

PS. Niemała ekspansja dokumentalistów, we współpracy z 5klatek.pl oraz Instytutem Fotografii proFotografia już niebawem w BlackBook.

wtorek, 28 lipca 2009

Wernisażowo - Gladiatorzy

Pięknie było! Podziękowania dla wszystkich przybyłych,
a dla tych, którzy chcą odwiedzić galerię proszę
o kontakt telefoniczny 697 290 420.

fot. Kinga G. & A.

poniedziałek, 27 lipca 2009

Gladiatorzy w BlackBook - zapraszam

Credo BlackBook

W związku z pewną dyskusją i uwielbieniem do humoru z Monty Python'a zamieszczam kilka zdań rozpoczynających się na "nie" :)

Nie podchodzimy do uczestnika kursu, bądź warsztatów tylko, jak do klienta. Dla nas każdy jest niepowtarzalny i ważny, dlatego tak cenimy kontakt indywidualny.

Nie dyskryminujemy za brak lustrzanki. Potrafimy zaszczepić pasję fotografowania, nawet jeżeli ktoś pragnie zrobić zdjęcia pudełkiem po butach.

Nie mamy specjalnych stron i list. Wolimy, aby wszystko było jasne i klarowne, zawsze odpowiadamy, nawet na trudne, pytania.

Nie dla nas rankingi miejsc na warsztaty. U nas miejsce znajdzie się dla każdego.

Nie potrafimy sprzedać wszystkich miejsc na warsztaty w 4 minuty i 20 sekund. Dla nas uczenie, to nie interes, lecz pasja do tego, co robimy.

Nie udajemy, że mamy wiedzę. Osoby prowadzące, to fotografowie o znacznym dorobku oraz doświadczeni wykładowcy.

Nie odrzucamy nieśmiałych i maruderów. Lubimy indywidualistów, freak-ów, a nawet ponuraków.

10 rad na wakacje

1. Przemyśl kadr i kompozycję
Podstawowym elementem w fotografii jest z pewnością kompozycja. Warto więc przez chwilę zastanowić się, co będziemy chcieli uwiecznić i jak umieścimy elementy na zdjęciu. W aparatach fotograficznych mamy możliwość zablokowania ostrości, gdy lekko naciśniemy spust migawki. Umożliwi to ustawienie ostrości na wybranym obiekcie i przekomponowanie zdjęcia. Linię horyzontu ustawmy nie przez środek, lecz na przykład w 1/3 na dole, bądź na górze kadru. Zastanówmy się co jest ciekawsze - niebo, czy krajobraz poniżej. Unikajmy centralnego kadrowania i pozostawiania zbyt dużej przestrzeni wolnego miejsca nad głową.

2. Odpowiednia ogniskowa
Dobieranie właściwej ogniskowej, czyli naszego "zoomu" odgrywa ważną rolę w zdjęciu. Gdy będziemy fotografowali portret postarajmy się lekko oddalić od fotografowanej osoby i za pomocą przybliżenia "zoom" uzyskamy ciekawsza perspektywę, która nie zniekształci fotografowanego modela. Jeżeli chcemy pokazać przestrzeń używajmy szerokiego kąta widzenia.

3. Pod światło - ostrożnie
Fotografowanie pod światło bywa bardzo trudne, jednak również może być ciekawe. Jeżeli odpowiednio użyjemy korekcji ekspozycji (przycisk +/-), wtedy możemy pokazać subtelności światła. Jednak w przypadku fotografowania osób zaletą będzie delikatnie podświetlenie fotografowanej osoby za pomocą wbudowanej lampy błyskowej.

4. Portret na tle architektury i krajobrazu
Portretowanie z tłem wspaniałych miejsc, to piękna pamiątka. Najczęstszym błędem jest umieszczanie fotografowanej osoby pod elewacją monumentalnej katedry, bądź w samym środku zdjęcia. Proporcje wielkości budynku w stosunku do wysokości człowieka spowodują, że osoba na zdjęciu będzie bardzo niewielkich rozmiarów. Dlatego ustawmy osobę w odległości 1,5 metra od nas i w jednej części kadru zakomponujmy ciekawy obiekt, bądź krajobraz, a w drugiej fotografowaną postać.

5. Pora dnia jest ważna
Częstym błędem przy wakacyjnym fotografowaniu jest portretowanie około południa. Kiedy światło pada całkowicie z góry. Powstające cienie powodują, że nie widać oczu, a światło nie jest plastyczne. Jeżeli zależy nam na pięknym świetle w krajobrazie, to niestety będziemy musieli wcześnie wstać lub poczekać, aż słońce będzie zmierzało ku zachodowi.

6. Wybierz miejsce
Fotografując pomyśl chwilę nad wyborem miejsca, z którego będziesz fotografować. Bądź oryginalny i zobacz, czy nie ma innego punktu, z którego jeszcze nikt nie fotografował charakterystycznej budowli czy widoku miasta. Jeżeli nie chcesz mieć na zdjęciu przypadkowych ludzi - poczekaj chwilę. Nie warto się spieszyć, jeżeli chcemy mieć niezapomnianą pamiątkę z urlopu.

7. Punkt widzenia - perspektywa
Ciekawe ujęcia, to perspektywa. Niekiedy przyklękając, bądź wchodząc na murek, ławkę możemy całkowicie zmienić punk widzenia. Nie fotografujmy szerokim kątem ludzi z góry, szczególnie dzieci, gdyż skrót perspektywiczny spowoduje karykaturalne uchwycenie proporcji. Chyba, że mamy taki pomysł. Jeżeli nie mamy możliwości oddalenia od budynku, żeby uniknąć efektu "walących się ścian" możemy jeszcze bardziej zwiększyć efekt fotografując obiekt z żabiej perspektywy.

8. Szukaj odbić, refleksów, naturalnych ram
Obserwowanie ciekawej gry świateł, odbić w szybach, elewacjach, karoseriach samochodów, okularach - to może być wyzwanie i pomysł na zdjęcie. Rozglądaj się uważnie, może zdjęcie można zrobić z innego miejsca, podcieni, łuków czy przez małe okienko, które stanie się piękną ramą wypełniającą zdjęcie.

9. Dbaj o aparat
Przed wyjazdem kupmy odpowiedni do wielkości aparatu futerał, bądź torbę, gdzie zmieścimy dodatkowy akumulator. Unikajmy wody, piasku i kurzu. Naładujmy akumulatory i wykasujmy nieudane zdjęcia przed wyprawą na wycieczki i spacery. Jeżeli lubimy robić dużo zdjęć możemy zakupić większą kartę pamięci. Nie zostawiajmy nieudanych fotografii, selekcjonujmy najlepsze, a nasza satysfakcja z udanych plenerów będzie większa.

10. Gdy światła za mało
Jeżeli fotografujemy na koncertach, gdzie światła bywa bardzo niewiele, możemy spróbować eksperymentów z ustawieniami korekty ekspozycji "+/-", ustawiając na niedoświetlenie, czyli na "minus". Zamiast statywu możemy zabrać mały woreczek z grochem, na którym ułożymy aparat w wybranej pozycji i za pomocą samowyzwalacza możemy zrobić zdjęcia w zabytkowych budowlach. Pamiętajmy, że wbudowana lampa błyskowa ma ograniczony zasięg do kilku metrów i daje bardzo płaskie światło.

środa, 15 lipca 2009

Jadwigafest w Ziemięcicach!

W dniach 24 - 26 lipiec 2009 (piątek, sobota, niedziela)
w Ziemięcicach odbędzie się już XI festyn parafialny
"Jadwigafest" na który parafia Ziemięcice sredecznie zaprasza.

Świetne miejsce na plener fotograficzny!

Kto się wybiera?